SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Skålfat 7594588
nr 759 4588
Skålfat
1800-tal, Silver, längd: 33, Dekor med papegojor, 210g, utländska stämplar
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
måndag 21 maj 2012
kl 17:34:23
21/5 00:51:12
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver